jo appleby

Cele zrównoważonego rozwoju

Impact’s Community Partnerships Manager, Jo Appleby, omawia cele zrównoważonego rozwoju ONZ i ich znaczenie dla ludzi i firm na całym świecie.

Pod koniec ubiegłego roku uczestniczyłam w wydarzeniu "Jak wkomponować Cele Zrównoważonego Rozwoju w działalność biznesową". Chociaż byłam zainteresowana kontaktami z liderami biznesu, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i agend ONZ, to jednocześnie, szczerze mówiąc, nie byłam przekonana do nowych celów ONZ Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Istnieje w sumie 17 celów SDG ze 169 specyficznymi zadaniami. Taaak, 169 ...

SDGs mogą wydawać się kontynuacją Milenijnych Celów Rozwoju (MDG) ONZ, a jednak są inne.

MDG miały na celu zaspokojenie potrzeb krajów rozwijających się, były podejściem odgórnym, w które były zaangażowane państwa narodowe i niektóre agencje międzynarodowe. Mimo, iż milenijne cele rozwoju osiągnęły pewien sukces (zmniejszenie o połowę skrajnego ubóstwa), to nie były powszechnie znane w domenie publicznej.

17 celów SDG – przeciwnie - są uniwersalne i istotne dla wszystkich i wszędzie. Są wynikiem dwuletnich negocjacji z udziałem wielu zainteresowanych stron, w tym przedsiębiorstw i sektora prywatnego, pracowników, rolników, nauczycieli i wielu innych. Siedem milionów ludzi zapytano: "Co dałoby największą pozytywną zmianę w ich życiu?".

We wrześniu 2015 r. 193 światowych liderów podpisało porozumienie i zobowiązało się do realizacji 17 globalnych celów, aby osiągnąć trzy kluczowe rezultaty w ciągu następnych 15 lat:

Położyć kres skrajnemu ubóstwu, walczyć z nierównością i niesprawiedliwością oraz naprawić zmiany klimatyczne.

Komunikacja celów stała się ogromną siłą napędową. Aby zbliżyć się do osiągnięcia ambitnych celów, wszyscy i wszędzie muszą o nich wiedzieć. Richard Curtis zaangażował szereg celebrytów, aktorów, działaczy, liderów biznesu i idoli sportowych, aby pomogli komunikować cele. W mediach społecznościowych można przeglądać i udostępniać filmy i zdjęcia, z których wiele ma atrakcyjną i zabawną formułę.

SDGs faktycznie weszły do głównego nurtu wiadomości podczas ich premiery we wrześniu ...

A oto film, który przykuł moją uwagę...

YT

Zdałam sobie sprawę, że mogę z łatwością odnieść się do wielu wątków, które zobaczyłam, zwłaszcza do nagrań burz i powodzi, które wciąż są świeże w mej pamięci. Dotknęły one  przyjaciół, kolegów i wielu osób z mojej lokalnej społeczności - tutaj, w Cumbrii.

Uważałam, wszyscy ludzie Impact, jako członka United Nations Global Compact, powinni być przynajmniej świadomi tych celów. Dotarłam do kilku naszych wspaniałych partnerów, z którymi współpracowaliśmy w 2015 roku, oraz do kilku uroczych przyjaciół z Impact i poprosiłam ich, aby powiedzieli o wybranych celach do kamery. Miałam nadzieję, że ta inicjatywa ożywi i przybliży rozumienie celów wśród ludzi Impact (chciałam również profilować naszych błyskotliwych partnerów i przyjaciół!).

SDGs wywołały błyskotliwe dyskusje, pomysły i przemyślenia oraz nabrały znaczenia dla ludzi w Impact. Te rozmowy są ekscytujące i ciągle trwają ...

sustainable development goals

W 2015 r. PwC opracował raport " Make it your Business: Engaging with the Sustainable Development Goals". Ankieta dotycząca zaangażowania została przeprowadzona w okresie od czerwca do lipca 2015 r. I wygenerowała 986 odpowiedzi ze świata biznesu oraz 2015 odpowiedzi obywateli (ciekawe, że otrzymano taką liczbę odpowiedzi obywateli w tamtym roku ...)

Według raportu:

  • Świadomość SDG wśród społeczności biznesowej jest wysoka, wynosi 92%
  • 71% firm twierdzi, że już planuje, w jaki sposób zareagują na SDG.
  • 78% obywateli stwierdziło, że chętniej kupują towary i usługi firm, które podpisały deklaracje SDG.

Należy jasno powiedzieć, że istnieje wiele poglądów na temat celów SDG. Jeden z naszych przyjaciół z Impact nie był w stanie wziąć udziału w naszym filmie, ponieważ po prostu "nie wierzy w nie". Inni uważają, że organizacje będą wybierać “wisienki na torcie” i osiągać łatwe zwycięstwa. Dla innych z kolei, ramy i struktura SDG pomogą dostosować działania i włączyć się do globalnej społeczności, która dąży do osiągnięcia znaczących celów ważnych dla zwykłych ludzi..

W 17 SDGs i ich 169 działaniach lubię to, że każdy może wybrać to, z czym się identyfikuje.

Ostatecznie czuję się nieco zmuszona do działania i dzielenia się tymi celami, a końcowym rezultatem jest umożliwienie ludziom rozmawiania o sprawach, które są ważne dla nich oraz ich lokalnej i globalnej społeczności.

Każdego roku wszyscy pracownicy firmy Impact mają do dyspozycji co najmniej 3 dni na udział w działaniach wspierających działalność charytatywną, szkolną lub społeczną. Zaoferuję swój czas (bezpłatnie) Twojej organizacji, szkole, instytucji charytatywnej i przeprowadzę sesję na temat SDG. Wykorzystam SDG jako punkt wyjścia do rozmowy o tym, co jest ważne dla Ciebie i Twojej organizacji. Jeśli jesteś zainteresowany wyślij mi e-mail i umówimy się na rozmowę.

Kontakt do Jo Appleby tutaj.

Więcej informacji o Celach Zrównoważonego Rozwoju:

http://sdgcompass.org/

https://sustainabledevelopment.un.org/sdgs

http://www.globalgoals.org/

'We The People' for The Global Goals

Badanie Zaangażowania w Cele Zrównoważonego Rozwoju zostało przeprowadzone przez PWC w okresie czerwiec-lipiec 2015 r. i wygenerowało 986 odpowiedzi biznesowych oraz 2015 odpowiedzi obywatelskich. Podstawa dla wszystkich liczb wynosi 986 w przypadku odpowiedzi biznesowych oraz 2015 w przypadku odpowiedzi obywateli (wszyscy respondenci), o ile nie zaznaczono inaczej.