Skip to main content
Coaching

Jak być dobrym liderem, który coachuje?

Jak być dobrym liderem, który coachuje?
Share this article:

Jak być dobrym liderem, który coachuje?

...a nie daje gotowe rozwiązania, udziela rad i wydaje ludziom polecenia?

Przełamanie ustalonej dynamiki zespołu jest możliwe do osiągnięcia, pomimo, że jest to zadanie dość wymagające. Co daje i na czym polega coaching w działaniach przywódczych? Repertuar korzyści jest szeroki. Zacznij działać już dzisiaj. Wykonaj te trzy kroki, aby stworzyć odpowiednie warunki. Spraw, aby Twój zespół otworzył się na robienie rzeczy inaczej – w tym przypadku na rozmowy coachingowe z Tobą.

3 kroki do bycia dobrym liderem

Krok 1: Poinformuj zespół, że marzysz o spróbowaniu czegoś nowego.

Napisz e-mail, zorganizuj spotkanie zespołu lub poinformuj jedną osobę, która przekaże informację dalej. Zespół, który wie, że chcesz spróbować czegoś nowego, jest bardziej świadomy i otwarty.

Krok 2: Jasno się wyraź, kiedy wdrażasz nowe działanie.

Po pewnym czasie dostrzeżesz, że właśnie nadszedł czas na rozpoczęcie coachingu. Bądź bezpośredni w zachęcaniu do tego działania. Przykładowo w odpowiedzi na e-maila możesz odpowiedzieć: „Cześć Mateusz, czy widziałeś maila o coachingu? Pytałeś mnie jak wdrożyć proces wprowadzania nowego systemu. Może poszukamy rozwiązania, korzystając z rozmowy coachingowej?” Możesz również być bardziej jednoznaczny: Cześć Kasiu, czy mogę Ci zaoferować coaching zamiast gotowego rozwiązania problemu?”

Zaufaj sobie i znajdź najbardziej zgodny z Tobą sposób na zakomunikowanie tej informacji.

Krok 3: Jedziemy dalej!

Jesteś już po rozmowach — zrealizowałeś nowe działanie przywódcze, jakim jest coaching. Nie jest to jednak koniec. Po spotkaniach z zespołem poproś o informację zwrotną. Dowiedz się, co się zmieniło, co działa dobrze, a co można by zrobić jeszcze lepiej. Podwładny, który udzieli Ci odpowiedzi czy opinii obdarza Cię zaufaniem. Pamiętaj, żeby uwzględnić jego zdanie w kolejnych działaniach i bądź wdzięczny swoim ludziom za wspólne spróbowanie czegoś nowego.

Mechanizm działania zespołu, jego dynamika i rutyna mają ogromną moc sprawczą. Zapamiętaj, że wspólny wysiłek, proces oraz otwarta i przejrzysta komunikacja to podstawy ugruntowanej i stałej zmiany.

Wierzę, że spróbujesz coachingu jako nowego sposobu prowadzenia zespołu. Podziel się z Impact swoją historią.

Caitlin McClure jest współpracownikiem w Impact Americas. Możesz się z nią połączyć tutaj.