Skip to main content
Przywództwo
Zespoły

Komunikacja pod presją w pracy - 5 wskazówek

Komunikacja pod presją w pracy - 5 wskazówek
Share this article:

Zależy Ci na skutecznym komunikowaniu się? W codziennej pracy wydaje się to proste. Problem zaczyna się w sytuacjach kryzysowych i stresem w miejscu pracy. Umiejętność skutecznego komunikowania się w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla sukcesu biznesowego. W tym krótkim artykule konsultantka Impact Sarah Osteen, opowiada, jak wyjść z kryzysu dzięki wydajnej i skutecznej komunikacji. Zapoznaj się z pięcioma praktycznymi wskazówkami.

Jak zaradzić presji w miejscu pracy?

  1. Otwórz szeroko oczy. Działanie pod presją terminów i ważnych spotkań nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Zadaj sobie kilka pytań, które pozwolą Ci spojrzeć szerzej. Czy to, co chcę zrobić, pomaga w realizacji strategii? A może utrudnia? Odpowiedzi pozwolą na rozpatrzenie wielu perspektyw. Skup się przez dłuższą chwilę na zrozumieniu całego biznesu. Pomyśl strategicznie i odetchnij od codziennej logistyki. Im więcej masz wiedzy na temat bieżących problemów, z jakimi borykają się Twoi klienci, pracownicy, branża i konkurencja, tym lepiej będziesz przygotowany do komunikowania się z nimi.
     
  2. Uruchom swoją ciekawość. Załóż, że nie wiesz wszystkiego. Tak naprawdę każdy z nas ma ograniczenia związane z życiowymi doświadczeniami. W swojej karierze coacha widziałam setki sytuacji kryzysowych. Liderzy popełniają wtedy najwięcej błędów. W kryzysie istotne jest to, aby dać sobie czas na zastanowienie i skonsultowanie dalszych kroków z zespołem. Ważne, aby dążyć do wypracowania wspólnych rozwiązań i wzajemnej pomocy. Jedynym sposobem ustalenia, czy masz solidne i pełne zrozumienie sytuacji, jest rozmowa. Możesz zapytać: „Zdaję sobie sprawę, że nie do końca rozumiem twój punkt widzenia. Czy możesz wyjaśnić, jak widzisz tę sytuację?”. Zaproś innych do wyrażania swoich myśli. To sposób na budowanie otwartości.
     
  3. Bądź empatyczny. Pomyśl o osobie, która zawodzi Ciebie lub Wasz zespół. Zastanów się szczerze, czy nie zaprojektowałeś z góry jej zachowania? Czy nie przypisałeś jej negatywnych cech? Z pewnością odpowiedź jest twierdząca. Każdy z nas się mierzy z generalizowaniem czyjegoś zachowania. Niestety komunikacja z taką osobą przy Twojej projekcji zaostrzy sytuację. Nieświadomie zaczniesz oskarżać i doszukiwać się złych intencji. Miej na uwadze, że pracujesz z ludźmi, którzy mają swoje powody, dla których zachowują się w taki, a nie inny sposób. Z pewnością empatyczna zmiana nastawienia znajdzie odzwierciedlenie w twoich interakcjach i ostatecznie doprowadzi do lepszej komunikacji.
     
  4. Wyrzuć do kosza nieważne informacje. Plany strategiczne, które okazały się niekorzystne dla biznesu, nie powinny być analizowane w chwilach kryzysu. Wiesz, że są złe. Nie daj się złapać w zamieszanie i frustrację związaną ze zmianą. Skup się na danych, krytycznych informacjach i faktach, które pozwolą Ci na znalezienie rozwiązania. Pomyśl o tym, jak Twoje rozwiązania mogą mieć wpływ na innych. Rozmawiaj z innymi o swoich przemyśleniach.
  5. Namierz wzorce zachowania. Przed trudną rozmową pomocne będzie cofnięcie się o krok i rozważenie istotnych informacji, które pomogą Ci w sformułowaniu odpowiedzi. Jak druga osoba zareagowała na tego typu sytuacje w przeszłości? Jaki jest jej styl podejmowania decyzji? Weź pod uwagę dane, którymi dysponujesz. Zapytaj kogoś, kto może podzielić się obiektywną perspektywą lub kto ma wyjątkowy wgląd w drugą osobę i może pomóc ci zaplanować Twoje podejście. 

Czy któraś z pięciu wskazówek była skuteczna w sytuacji kryzysu w Twojej organizacji? Jakich strategii użyłeś, by komunikować się w nowy bardziej efektywny sposób? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

 

Sarah Osteen jest konsultantem w Impact US. Możesz się z nią połączyć tutaj.