Skip to main content
Zmiana

Przywództwo w świecie VUCA

Przywództwo w świecie VUCA
Share this article:

VUCA jest akronimem używanym przez wojsko amerykańskie w celu opisania ekstremalnych warunków w Afganistanie i Iraku. Oznacza: Zmienny (Volatile), Niepewny (Uncertain), Złożony (Complex) i Niejednoznaczny (Ambiguous). Ta terminologia współgra z rosnącą liczbą CEO, starających się zrozumieć stale zmieniające się wyzwania, jakie niesie ze sobą polityka, ekonomia, społeczeństwo i środowisko.

Wydaje się, że przesuwamy się od podejścia opartego na rozwiązywaniu problemów i planowaniu, które mają na celu zmniejszenie niepewności – do świata, w którym dokonuje się postępów poprzez aktywne angażowanie się w warunkach niepewności, co wymaga, jednakże wyższego poziomu zwinności lidera.

Oto niektóre ze skutecznych czynników sukcesu przywództwa w świecie VUCA:

  • Zawsze zachowuj jasną wizję, w odniesieniu do której można dokonywać bieżącej oceny; bądź jednak zwinny i elastyczny, aby prawidłowo zareagować na dynamicznie rozwijającą się sytuację.
  • Zapewnij jasny kierunek i spójne komunikaty wobec ciągle zmieniających się priorytetów, w razie potrzeby używając nowych, wirtualnych sposobów komunikacji.
  • Przewiduj ryzyka, ale nie inwestuj zbyt dużo czasu w tworzenie długo-terminowych planów strategicznych. Nie polegaj bezrefleksyjnie na poprzednich rozwiązaniach, a raczej doceń nowe i tymczasowe rozwiązania w odpowiedzi na nieprzewidziane zdarzenia.
  • Myśl całościowo. Podejmuj decyzje w oparciu zarówno o intuicję jak i analizę.
  • Wykorzystaj złożoność. Jeżeli Twoja strategia zarządzania talentami działa, powinieneś mieć poczucie pewności, że masz odpowiednich ludzi na właściwych miejscach. To pozwoli szybko zdekomponować wyzwanie na mniejsze elementy oraz zaufać wiedzy eksperckiej i opiniom ludzi wokół Ciebie.
  • Bądź dociekliwy i otwarty. Niepewne czasy przynoszą okazje do śmiałych posunięć. Wykorzystaj szansę do innowacji.
  • Zachęcaj do współpracy raczej w ramach networkingu niż hierarchii – gdy osiągamy wyższy poziom wzajemnych powiązań i współzależności  -uzyskujemy więcej niż konkurując między sobą.
  • Korzystaj z różnorodności – gdy sieć interesariuszy rośnie i staje się bardziej złożona - upewnij się, że wziąłeś pod uwagę wiele punktów widzenia i różne doświadczenia, którymi oni mogą się podzielić. W ten sposób możesz oczekiwać rzeczy niespodziewanych.
  • Nigdy nie trać koncentracji na budowaniu zaangażowania pracowników. Zapewnij strategiczny kierunek, jednocześnie pozostawiając ludziom swobodę, której potrzebują do wprowadzania innowacji w procesach, produktach i usługach.
  • Przyzwyczajaj się do dyskomfortu. Oprzyj się pokusie trzymania się przestarzałych, nieadekwatnych procesów i zachowań. Uwierz w siebie oraz w innych i ciesz się przygodą.

Działania Impact'u - niezależnie od tego, czy dotyczy to firm międzynarodowych, małych i średnich przedsiębiorstw, rządów, sektora publicznego czy też organizacji “not for profits” - często koncentrują się na facylitacji skutecznych warsztatów, które odtwarzają świat VUCA w autentyczny i konsekwentny sposób. Szczycimy się rozwijaniem liderów, którzy mają wystarczającą zwinność, dynamikę i szybkość reagowania, aby poruszać się w krajobrazie VUCA.

Czy coś z tych rzeczy dotyczy Ciebie?

Więcej o naszym narzędziu diagnostycznym Vuca Q