64 Shots: Leadership in a Crazy World

Przywództwo w zwariowanym świecie

To z pewnością jest świat VUCA… zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny.

Jesteś prezesem Saatchi & Saatchi i wydajesz książkę o przywództwie w zwariowanym świecie… a chwilę później rezygnujesz ze stanowiska wskutek wywiadu, w którym promowałeś tą właśnie książkę.

Wydaje się, że koncepcja marketingowa „64 strzałów” Kevina Robertsa nie została zatem zrealizowana  zgodnie z planem. Ale czy nadal warto jego książkę przeczytać?

A ja byłam ciekawa tej książki, bo tak bardzo podobał mi się bestseller Robertsa „Lovemarks”. Pamiętam sytuację, gdy właśnie rozpoczęłam studia MBA w International Business i zdecydowałam się opuścić wykłady i usiąść w jednej z zabytkowych kawiarni w Trieście, aby ją „połknąć” – uważając, że może to być bardziej konstruktywne wykorzystanie mojego czasu. Jako konsultant liderów chciałam dowiedzieć się, co szef jednej z największych agencji kreatywnych na świecie miał do powiedzenia o przywództwie w świecie VUCA. I spodobało mi się to, co pisze od samego początku...“przywództwo to definiowanie różnic w każdym obszarze a prowadzenie ludzi w zwariowanym świecie wymaga szerszego zakresu umiejętności i zdolności emocjonalnych niż kiedykolwiek”.

Bycie twórczym liderem jest centralnym motywem jego książki, co napawa optymizmem w świecie VUCA. Mówi o świecie SuperVUCA, którym rządzą pomysły i gdzie wyzwaniem jest osiąganie wyników, które są Żywiołowe, Nierealne, Zwariowane i Zdumiewające (V-ibrant, U-nreal, C-razy i A-stounding). Taki świat domaga się twórczych liderów. Liderów, którzy zmieniają narrację, mają mnóstwo pomysłów, zaskakują nadto oczywistymi wnioskami a także - szybko popełniają błędy, szybko się uczą i szybko je naprawiają. Jak mówi: "Wszyscy musimy być liderami twórczymi. Wszyscy możemy nimi być, ponieważ pomysły przychodzą zewsząd, ponieważ pomysły przychodzą w każdym momencie, i ponieważ pomysły ulatują, jak nigdy dotąd”.

Głównym motorem oferty Impact w obszarze przywództwa jest właśnie to - że przywództwo nie odnosi się do szczególnej osoby, ale do szczególnego działania. Może je podjąć każdy w dowolnym momencie - dzięki zdolności dostrzegania i umiejętności decydowania oraz odwadze do działania. W firmie Impact wzmacniamy naszą własną tożsamość jako Agencji Kreatywnych Zmian (Creative Change Agency), mając świadomość szybkości, w jakiej następują zmiany i co oznaczają dla naszych społeczności, firm i świata.

Sposób pisania Robertsa odzwierciedla tempo zmian i jest praktyczny, pełen aliteracji i akronimów, co sprawia, że książka charakteryzuje się zadziornością i żwawym tempem. Jest to idealna lektura podczas tych naszych coraz krótszych momentów koncentracji oraz apetytu na szybkie znalezienie rozwiązania, gdyż jest kolekcją łatwych do strawienia porcji stymulacji - które autor kreatywnie nazywa „strzałami” (shots). Możesz nie zgadzać się z jego źródłami inspiracji, ale przecież przypomina nam o umiejętności spojrzenia z rozmaitych perspektyw (biznesowych, muzycznych, sportowych, literackich i politycznych), aby stworzyć przekonywującą opowieść. Podobnie, jego zdjęcia "wpływowych ludzi" są dobrym przypomnieniem, aby chwilę zastanowić się i docenić tych, którzy mają powszechnie uznany i inspirujący wpływ na życie. I, jak można oczekiwać od guru marketingu, jest to wizualnie piękna książka, którą z przyjemnością się przegląda, co raz to zanurzając się głębiej w jej treść.

I bywa miejscami irytująca – ktoś taki jak Roberts zawsze będzie prowokował. Ktoś, kto wciskał słodzone napoje i nakłaniał do kupowania coraz więcej rzeczy, nigdy nie będzie jednym z moich bohaterów, ale jestem w stanie docenić jego opowieść.  Biorąc pod uwagę jego rezygnację i jej przyczyny, poruszające jest to, że książkę otwierają „4 umowy” Don Miguel Ruiz’a, a kończy rozdział na temat spuścizny i słowach Maximusa...” To, co czynimy za życia, odbija się echem w wieczności.

Książka nie jest głęboka ani wyczerpująca – ale nie miała intencji taką być.

Ale, uczciwie mówiąc – pobudziła moje twórcze soki. Po przeczytaniu. Podjęłam działanie. Oddałam strzał. Zatem działa.

Roberts, K (2016) 64 Shots: Leadership in a crazy world”, PowerHouse Books, NY

Roberts, K (2005), Lovemarks: the future beyond brands, PowerHouse Books, UK

http://www.saatchibooks.com/

http://www.saatchikevin.com/

Penelope Mavor jest Senior Consultant’em w Impact Italia.